Sztuka i twórczość Józefa Chełmońskiego

Kategoria: Malarstwo, Obrazy

Józef ChełmońskiJózef Chełmoński to polski malarz, którego niektórzy z nas być może mieli do tej pory poznać. Oczywiście nie chodzi tutaj o poznanie osobiste, ponieważ to akurat jest kompletnie niemożliwe (artysta zmarł w 1914 roku), jednak chodzi o zwyczajne poznanie jego sztuki oraz twórczości. A do jednego z jego najbardziej znanych obrazów należy chyba „Babie lato”. Już wypowiadając samą nazwę tego obrazu mamy okazję wyobrazić sobie kobietę w bieli leżącą na ziemi z wyciągniętą ku niebu prawą dłonią.
Mówiąc co nieco o Chełmońskim winniśmy wspomnieć choć pokrótce to, że w pewnym etapie swojego życia wyjechał on na Ukrainę. Zresztą miał on okazję kilkakrotnie wyjeżdżać na Podole i Ukrainę, które to podróże nie obeszły się bez żadnego wpływu zarówno na samą postać i osobowość malarza, jak i również na jego malarskie dzieła. Jak się jednak okazuje Chełmoński podróżował nie tylko na wschód, ale także i na zachód – do jednej z jego ważniejszych podróży powinniśmy zaliczyć także i wyjazdy do Paryża. Tam to właśnie wyjechał w 1875 roku i właśnie tam jego twórczość miała okazję cieszyć się zainteresowaniem. Po kilkunastu latach wrócił jednak do Polski, gdzie nawet założył własne gospodarstwo rolne we wsi Kuklówka znajdującej się nieopodal Grodziska Mazowieckiego (gdzie zresztą później, w owym 1914 roku, jak to zostało wcześniej wspomniane, zakończył swoją ziemską wędrówkę).
Do najbardziej znanych obrazów Józefa Chełmonśkiego także zaliczyć jesteśmy w stanie z pewnością obraz „Lecą żurawie”. Mówiąc jednakże o jego twórczości wypada wspomnieć także i o tym, że przez niektórych w pewnym okresie swojego życia był uznawany za artystę już nieco zmanierowanego, który przy swojej twórczości posługuje się już właściwie tylko własnymi wspomnieniami podczas malowanie swoich obrazów, a także korzysta do tego celu z jakichś własnych fotografii oraz zdjęć, ponieważ nie maluje w plenerze. Chełmoński przeżywszy na tym świecie lat 65 zmarł, jak to zostało wspomniane na samym początku, w roku 1914, a więc w roku rozpoczęcia się pierwszej wojny światowej.

Tagi: , , , ,

jeden komentarz do “Sztuka i twórczość Józefa Chełmońskiego”

  1. ja Informacja:

    Nie wiecie więc nie piszcie wszystko pomyliliście.

Dodaj komentarz