Juliusz Kossak – malarz koni

Kategoria: Obrazy, Wybitni malarze

Juliusz KossakCo można powiedzieć na temat pewnego dość znanego polskiego malarza o nazwisku Kossak a imieniu Juliusz? A no na pewno to, że był takim właśnie polskim malarzem. Urodził się on w roku pańskim 1824. W celach swych wypraw dotyczących artystycznego podtekstu (czyli, po prostu, po to, aby malować pejzaże) wyjeżdżał on na Ukrainę oraz Podole. Do jego szczególnych upodobań artystycznych należało malowanie koni, ale nie tylko to. Lubował on się bowiem także w tematyce związanej z batalistyką oraz historyczna (co miało szczególnie duże znaczenie po upadku powstania styczniowego – a więc rzec by można kompletnie bez żadnej przesady, że była to twórczość, której swoistym głównym celem było „pokrzepianie serc”, co w końcu ma dość duże z pewnością znaczenie, jeśli chodzi o nurt w polskiej twórczości malarskiej, ale nie tylko przecież malarskiej).

Do zdolności Kossaka zaliczyć z pewnością można to, że dobrze radził sobie w oddawaniu ruchu na płótnie malarskim za pomocą malarskich pędzli i malarskich farb (ponieważ było to przecież w końcu malarstwo najczystszej postaci). Natomiast, jeśli chodzi o technikę akwarelową, to przyjmuje się powszechnie, że w tej właśnie dziedzinie udało się artyście osiągnąć mistrzostwo na poziomie europejskim, co z pewnością stanowiło powód do dumy i to zarówno jego, jak i całego kraju, który posiadał w swych szeregach takiego wybitnego malarza. Mówiąc jeszcze choć słów kilka na temat owego tematu akwareli, wspomnieć warto, że rozpoczął on używanie akwareli konturowej, ale wraz z upływem czasu oraz wzrostem swoich umiejętności udało mu się dojść do czystej akwareli.

Do jego najbardziej znanych obrazów z pewnością zaliczyć można takie dzieła, jak na przykład, „Bitwa pod żółtymi wodami”, czy też „Mohort prezentujący stadninę” – ale w końcu nie tylko, bo także przecież „Targ na Kleparzu”, lub jeszcze dodać można takie dzieła, jak „Jarmark na Pradze”, czy też „Wierny towarzysz”. Oczywiście obrazów Kossaka jest dużo więcej, tylko ich wymienienie ich wszystkich mogłoby się okazać trudne.

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz