Stworzenia Adama – ozdobą Kaplicy Sykstyńskiej

Kategoria: Malarstwo, Obrazy

stworzenie adamaMichał Anioł Buonarroti, włoski malarz czasów Renesansu stworzył obraz, który stanowi dziś jeden z najważniejszych religijnych obrazów – „Stworzenia Adama”. Obraz ten zdobi wnętrze Kaplicy Sykstyńskiej, która stanowi jedną z najbardziej znanych na świecie świątyń. Michał Anioł zamieścił po jednej ze stron, na sklepieniu, znajdują się sceny pochodzące z Sądu Ostatecznego, a po drugiej z nich, namalowane są obrazy, które miału ilustrować Księgę Rodzaju i zawarty w niej fakt stworzenia człowieka.
Po prawej stronie fresku dostrzec możemy Boga unoszonego przez aniołów na ich ramionach. Strój, który nosi on na sobie oraz szaty okrywające anioły podkreślać mają delikatny ruch wykonywany przez wiatr. Bóg ze skupieniem patrzy w kierunku Adam, który znajduje się, z kolei, z lewej strony malowidła. W kierunku mężczyzny Stwórca wyciąga rękę, wysuwa palec wskazujący, który ma jakoby tchnąć życie w Adama. Człowiek nie wyraża żadnych emocji na swej twarzy, a jego oczy dość szeroko otwarte patrzą spokojnie w stronę Boga Ojca. Palce wskazujące obu tych postaci niemalże się ze sobą stykają.
Obraz ten przedstawia to, co głosi Księga Rodzaju – czyli fakt stworzenia człowieka na obraz i podobieństwo Boga żywego. Dlatego też zaobserwować można na omawianym obrazie dzieło stworzenia człowieka podobnego do Stwórcy, który również zobrazowany jest, jako człowiek (starszy człowiek z siwą brodą i włosami).
Jedną z możliwych interpretacji obrazu jest również i taka, że to Bóg poszukuje kontaktu z człowiekiem, wyciągając nawet doń dłoń. Jedyne, co powinien uczynić ów człowiek, aby niemalże dotknąć Boga, to – jak najbardziej dosłownie – ruszyć palcem. Nie czyni jednak i tego (na obrazie, rzecz jasna). Postać Boga wydaje się być maksymalnie wychylona w kierunku człowieka w celu kontaktu z nim – Bóg jednak daje nam wolny wybór i nie może zrobić wszystkiego za nas i to właśnie po stronie człowieka leży ta ostateczna decyzja dotycząca tego, czy „dotknąć” Stwórcy. Człowiek jest natomiast postacią nieco bardziej bierną w całej sytuacji – mógłby bowiem mocniej wyciągnąć swe ramię i rozprostować swą dłoń.

Tagi: , , , ,

2 komentarzy do “Stworzenia Adama – ozdobą Kaplicy Sykstyńskiej”

  1. c k i l p m a Informacja:

    jestem ateistą

  2. djwojtas Informacja:

    jestem wierzący

Dodaj komentarz