Stańczyk – nadworny błazen

Kategoria: Artyści, Malarstwo, Obrazy

StańczykPełna nazwa tego obrazu to właściwie „Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska”. Został ona namalowany w roku 1862 przez Jana Matejkę – malarz miał 24 lata w momencie powstania obrazu, więc przyznać można, że – jak na tak młody wiek (i w ogóle, bez względu na wiek) – dzieło jest niezwykle kunsztowne.
Obraz przedstawia postać błazna ubranego w czerwony strój siedzącego na tronie w sali, tuż obok której ma miejsce bal. Postać znajduje się pod intensywnym źródłem światła. Mówi się, że twarz namalowanego błazna jest autoportretem Matejki – a zaobserwować na niej można zmartwienie wywołane przyszłym losem ojczyzny. Błazen ma splecione dłonie, a łokcie podparte na oparciach fotela. Za oknem dojrzeć można komnatę oraz wieżę, które to mają symbolizować zniszczenie naszego kraju – Polski. Zaobserwować jesteśmy w stanie także inną rzecz – istnieje kontrast pomiędzy czerwonym kolorem stroju Stańczyka, a zdobieniem ścian w pomieszczeniu, komnacie, w której się on znajduje – a zdobieniem tym są tkaniny koloru ciemnego zielonego. Na drugim planie natomiast znajdują się goście przybyli na wspomnianą powyżej zabawę (znajdują się oni w pomieszczeniu za plecami błazna) – dostrzec można ich wesołe i rozbawione miny (choć aby to uczynić konieczne jest dokładniejsze przyjrzenie się temu, co znajduje się na owym drugim planie). Poza tym, co równie istotne, na stole tuż koło błazna znajduje się list zawierający datę 1514 roku, który informuje o tym, że Smoleńsk został zdobyty przez Rosję, a odbity Polsce.
Uważa się, że błazen, który jest głównym bohaterem obrazu „Stańczyk” występuje także w innych obrazach Jana Matejki – na przykład w „Hołdzie pruskim”, czy „Zawieszeniu dzwonu Zygmunta”.
Historia „Stańczyka” w okresie po jego namalowaniu również jest dość interesująca. W 1944 roku został on wywieziony z Polski do Związku Radzieckiego, skąd do kraju wrócił w roku 1956. Obecnie obraz znajduje się w Muzeum Narodowym, które ma swoją lokalizację w stolicy Polski, w Warszawie.

Tagi: , , , ,

jeden komentarz do “Stańczyk – nadworny błazen”

  1. Mnemonique Informacja:

    chyba kometę za oknem można dojrzeć, a nie komnatę?

Dodaj komentarz