Słoneczniki – najbardziej znane dzieło Vincenta van Gogha

Kategoria: Artyści, Malarstwo, Obrazy

słonecznikiJest to najbardziej – można to spokojnie stwierdzić – znany obraz namalowany przez holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Przedstawia on dwanaście słoneczników znajdujących się w wazonie postawionym na żółtym podłożu. Tło za wazonem jest jasno niebieskie. Właściwie, jeśli mielibyśmy być jednak precyzyjni w swoich dywagacjach na temat tego właśnie obrazu, potrzeba byłoby stwierdzić, że dokładny tytuł tego obrazu to „Dwanaście słoneczników w wazonie”. Tytuł ten jest o tyle ważny, że powstało wiele innych obrazów również o tematyce słoneczników. I również spod pędzla van Gogha. Istnieje cała seria tego rodzaju obrazów – oprócz „Dwunastu słoneczników w wazonie” jest jeszcze sześć innych malowideł zawierających ten owoc, jako – można by rzec – modela, głównego bohatera obrazu. Z tej samej puli obrazów o słonecznikach wyróżnić możemy jeszcze, na przykład, „Pięć słoneczników” (obraz ten został zniszczony w II Wojnie Światowej), „Piętnaście słoneczników” (znajduje się on obecnie w Muzeum Sztuki w Tokio), kolejne „Piętnaście słoneczników” (National Galery w Londynie), jeszcze raz „Piętnaście słoneczników (Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie), „Dwanaście słoneczników” (w Muzeum Sztuki w Filadelfii) oraz „Trzy słoneczniki” znajdujące się w zbiorach prywatnych w Stanach Zjednoczonych.
„Dwanaście słoneczników w wazonie” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie – obok, co można by również w tym miejscu wymienić, obrazu „Krzyk” Edwarda Muncha, czy też „Mony Lisy” namalowanej przez Leonarda da Vinciego. Omawiany obraz powstał w roku 1888 w miasteczku Arles w południowej Francji. W tej chwili znajduje się on w Monachium, w galerii Neue Pinakotek, która jest jednocześnie Państwowymi Zbiorami Obrazów.
Powstał on techniką farb olejnych, a jego rozmiar to 72 na 91 centymetry, więc i zbyt wielkich rozmiarów raczej on nie jest. Na koniec warto dodać jeszcze, że nazwa „Słoneczniki” używana do tego konkretnego obrazu jest błędna, ponieważ jest to nazwa całej serii, a omawiany nosi wspomnianą nazwę „Dwanaście słoneczników”.

Tagi: , , , ,

jeden komentarz do “Słoneczniki – najbardziej znane dzieło Vincenta van Gogha”

  1. lala Informacja:

    nudne:(((

Dodaj komentarz