Prawda o Mona Lisie

Kategoria: Artyści, Malarstwo, Obrazy

mona lisaTen obraz jest jednym z najbardziej znanych obrazów wszechczasów – stwierdzenie takie nie będzie chyba ani trochę przesadzone. Chodzi oczywiście o Mona Lisę namalowaną przez, włoskiego malarza, Leonarda da Vinci, choć właściwie, aby być precyzyjnym, obraz nosi inną nazwę – „La Gioconda”, ponieważ przedstawia on kobietę o imieniu Lisa Gherardini, żonę kupca florenckiego Francesco Giocondy, od którego nazwiska pochodzi nazwa owego obrazu.
„La Gioconda” to obraz olejny o rozmiarze 53 na 77 centymetrów przedstawiający lekko uśmiechniętą, siedzącą kobietę, patrzącą w kierunku widza. Posiada położone, jedna na drugą, ręce, a za jej plecami znajdują się drzewa, być może jakieś jezioro – generalnie rzecz biorąc: przyroda. Swojego czasu przeprowadzane były nawet badania mające pokazać, z czego składa się uśmiech Mony Lisy i wykryto ponoć, że jest to unikalne połączenie wielu różnego rodzaju emocji – na przykład zadowolenia, ironii, dumy, i tak dalej (zainteresowanych tym tematem można odesłać do specjalistycznych źródeł).
Obraz powstał na początku XV wieku, a znajduje się obecnie w muzeum sztuki Luwr, w Paryżu. Płótno to charakteryzuje się chłodnymi oraz dość ciemnymi barwami, które są użyte do jego powstania. Kolor zielony jest kolorem przeważającym w kompozycji obrazu.
Na temat samego obrazu również prowadzonych było wiele, różnego rodzaju, dociekań próbujących ustalić, nie tylko, ów tajemniczy uśmiech modelki, ale także inne związane z nim kwestie – na przykład okoliczności powstania, dalszy los, i tak dalej. W ramach tego typu badań ustalono, na przykład (tymi akurat badaniami zajął się francuski inżynier zajmujący się techniką fotograficzną), że obraz kiedyś przedstawiał bardziej wyrazisty uśmiech Mony Lisy – i w ogóle cały był bardziej wyrazisty, niż obecnie. Cotte dowiódł ponadto, że przedstawiona modelka miała niegdyś rzęsy i brwi, a dekolt jej ubrania ozdobiony był koronką w kolorze białym – jednak nie widać już obecnie tych elementów, ponieważ obraz się zestarzał, a one zwyczajnie wyblakły.

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz