Ogród ziemskich rozkoszy

Kategoria: Malarstwo, Obrazy

ogród ziemskich rozkoszyObraz „Ogród ziemskich rozkoszy” stanowi tryptyk autorstwa malarza holenderskiego Hieronima Boscha. Malowidło to zostało wykonane w technice zwanej olejną – a namalowany na desce. Powstał on w latach 1480-1490, jak widać więc artyście zajęło dość sporo czasu, aby stworzyć właśnie to jedno ze swych najbardziej znamienitych dzieł. W tej chwili „Ogród ziemskich rozkoszy” znajduje się w Madrycie w Muzeum Prado, w tym właśnie mieście.
Całość owego, omawianego w tym miejscu, tryptyku to przedstawienie Stworzenia świata, a także wpływ grzechu i tego, co jest złe na ludzi. Panelem znajdującym się w centrum jest właśnie „Ogród ziemskich rozkoszy” (mierzy on dość sporo, ponieważ aż 220 centymetrów, a jego wysokość to 195 centymetrów). Po bokach owego malowidła znajdują się dwa – po prawej „Piekło” oraz „Ziemski raj” (po lewej). Oba liczą sobie 220 wysokości oraz 95 centymetrów szerokości każdy z nich (jak więc widać, mają one dużo więcej wysokości, niźli owej szerokości).
Prawdopodobnie obrazy te zostały namalowane w ramach realizacji zamówienia złożonego przez pewną bogatą szlachecką rodzinę. Tytuł części centralnej tryptyku stanowi również jednocześnie odniesienie do określenie stosowanego dla całego tryptyku.
Od momentu powstania owego tryptyku spotkać się można, dość powszechnie zresztą, z poglądem, że celem, jaki miał osiągnąć ów obraz było wyrażenie potępienia dla słabości, które to słabości powodują to, że człowiek może być niejednokrotnie skazany na męki piekielne. Występujące interpretacje, co do tego obrazu różnią się od siebie, jeśli chodzi o szczegóły oraz znaczenie alegoryczne. Podczas gdy jedni z widzów dostrzegają tutaj zobrazowanie grzechów głównych człowieka, inni widzą w obrazach aluzję w związku z pewnymi herezjami. Przykładowo, Wilhelm Fraenger uważał, ze Hieronim Bosch, twórca omawianego dzieła malarskiego, stanowił osobę będącą zwolennikiem sekty adamitów i dlatego też malowidło to stara się bronić tego, że rozkosze zmysłowe są niewinne i jednocześnie wizję odnośnie świata przyszłego.

Tagi: , , , ,

jeden komentarz do “Ogród ziemskich rozkoszy”

  1. Emireempili Informacja:

    dobry poczatek

Dodaj komentarz