Guernica dziełem Pabla Picassa

Kategoria: Malarstwo, Obrazy

GuernicaObraz „Guernica” wyszedł spod pędzla Pabla Picassa – hiszpańskiego malarza kubistycznego. Powstał on w roku 1937 – a więc jeszcze przed Drugą Wojną Światową. Picasso w swym obrazie ukazał los miasta o tej samej nazwie, co obraz (albo odwrotnie: obraz o tej samej nazwie, co miasto), które ucierpiało w bombardowaniu przeprowadzonym przez Legion Kondor będący częścią niemieckiego Luftwaffe – miało to miejsce podczas wojny domowej w Hiszpanii.
Wspomnianą powyżej wojnę artysta przeżywał dość mocno – dlatego też, co można zaobserwować na tym przykładzie, zaangażował się w nią tak, jak mógł – czyli korzystając ze swego malarskiego talentu. W ten również sposób rozpoczął angażować się w tę wojnę politycznie. Obraz ten nie powstał jednakże z wyłącznej i samodzielnej inicjatywy Picassa – namalował on bowiem „Guernicę” na zamówienie. A zamawiającym był rząd republikański, który chciał go wystawić w hiszpańskiej części Wystawy Światowej, która to wystawa miała miejsce 1937 (a więc w roku powstania obrazu), w Paryżu. Picasso nie przepadał za tego typu publicznymi zamówieniami, jednak tego się podjął. Zamówienie otrzymał on w styczniu 1937 roku. Miał już pewną koncepcję na jego realizację, lecz owo bombardowanie Guerniki poruszyło go do tego stopnia, że zdecydował przedstawienie właśnie tego wydarzenia.
„Guernica” przedstawia – w sposób, oczywiście, kubistyczny, a więc abstrakcyjny – strach, śmierć (jednym słowem: chaos), które spadły na mieszkańców zbombardowanego miasteczka. Zauważyć również można, że dramat miasta objawia się w dobranej kolorystyce obrazu – są to przed wszystkim biel, czerń i wiele odcieni szarości. Na malowidle dojrzeć można, między innymi, krzyczących ludzi, kobiety, które płaczą, ludzkie szczątki, powalonego wojownika i zwierzęta, które również symbolizować cierpienie, które niesie ze sobą każda wojna (tymi zwierzętami są koń i byk).
Obraz jest malowany na płótnie – a malowany jest farbą olejną. Jest on także dość pokaźnych rozmiarów, ponieważ aż 776 na 349 centymetrów.

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz