Dama z łasiczką – Leonarda da Vinci

Kategoria: Malarstwo, Obrazy

dama z ŁasiczkąObraz ten został namalowany przez włoskiego artystę czasu Renesansu, Leonarda da Vinci. Jego właściwa nazwa to „Dama z gronostajem”, lecz najczęściej posługujemy się mówiąc o tym obrazie jednak nazwą „Dama z łasiczką, więc pozostańmy przy tym zwrocie i taki też będzie stosowany w tym tekście.
Obraz ten ma wymiary 40,3 na 54,8 centymetrów. Przedstawia on Cecylię Gallerani, która była kochanką księcia Mediolanu Ludwika Sforzy. W celu uzupełnienia podstawowych informacji – można by rzec technicznych – powinniśmy jeszcze dodać, że płótno to jest obecnie przechowywane w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
Jak zostało już wspomniane, obraz przedstawia kobietę – widzimy ją niemalże od pasa w górę. Jest nieco odwrócona w prawą stronę, głowa jest jednak skierowana w lewo. Na lewej ręce trzyma ona wspomnianą łasiczkę, prawą ręką delikatnie ją trzymając. Interpretacja obrazu jest dosyć interesująca – jak się bowiem okazuje, nic nie znalazło się w nim przypadkowo, a wszystko ma swoje znaczenie (nie można mieć stuprocentowej pewności, co do owego znaczenia, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić można, iż właśnie tak jest).
Chodzi o to, że grecka nazwa trzymanego przez Cecylię zwierzęcia (czyli łasiczki, gronostaju) to galee – nawiązuje więc to do nazwiska kobiety (Gallerani). Z kolei kochanek, pochodzącej z obrazu, „damy”, został odznaczony Orderem Gronostaja i jego właśnie wizerunku używał, jako swego godła – więc i gronostaj był mu bliskim zwierzęciem. Książe Sforza przygotowywał się właśnie do ożenku z inną kobietą (przypomnijmy: Cecylia Gallerani była wyłącznie jego kochanką), więc aby nie obawiać się o to, że ewentualny obraz z dwójką kochanków trafi w niepowołane miejsce, obmyślone zostało takie przedstawienie ich romansu, które byłoby zrozumiałe tylko dla nich. Ponadto, co jest również niezwykle wprost interesującą sprawą, modelka prawdopodobnie była w ciąży – a da Vinci przedstawił Cecylię w taki sposób, aby nie było widać jej brzemienności.
Obraz ten jest jednym z najbardziej znanych obrazów da Vinciego i, w ogóle, jednym z najbardziej znanych obrazów na świecie.

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz