Zdzisław Beksiński – piękno malarstwa

Kategoria: Artyści, Rzeźba

Zdzisław Beksiński
Nazwisko Beksiński jest dosyć znane Polakom – za sprawą dwóch Panów je noszących: Tomasz i Zdzisława. Tomasz był synem Zdzisława, jednak zmarł wcześniej niż ojciec, w wyniku samobójstwa. Omawiany tutaj Zdzisław Beksiński zmarł również w okropnych okolicznościach kilka lat po śmierci syna – został on zamordowany. Aby jednak zachować chronologię, rozpocznijmy od początku.
Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku. Podczas wojny pobierał naukę w liceum handlowym w Sanoku równocześnie uczęszczając do tajnego gimnazjum. Maturę zdał w 1947 roku, po czym rozpoczął studia na Politechnice Krakowskiej, na Wydziale Architektury. W tamtych czasach istniał tzw. nakaz pracy, który otrzymywał każdy, kto zakończył swą edukację – to też spotkało Beksińskiego i dlatego zmuszony był powrócić po ukończeniu studiów, w 1952 roku, do rodzinnego Sanoka, gdzie rozpoczął pracę w charakterze stylisty w firmie Autosan, czyli Sanockiej Fabryki Autobusów. Beksiński wraz z rodziną opuścił Sanok dopiero w 1977 roku, po czym przeniósł się wraz z nimi do Warszawy, gdzie miał spędzić resztę życia.
Jeśli chodzi o twórczość Beksińskiego, to w młodości zajmował się on głównie fotografią – a wykonywał swoje zdjęcia w dość specyficzny sposób. Modelki, które fotografował były często w pozycjach skulonych, obwiązane sznurkami, a i nierzadko zdeformowane. Po okresie zafascynowania fotografią Beksiński zajął się rzeźbą. Jego twórczość w tej dziedzinie również była specyficzna – stworzona z materiałów takich, jak metal, blach czy drut. Jak się później okazało, rzeźba to nie była ostatnia dziedzina sztuki, jaką miał się zająć i zainteresować Zdzisław Beksiński.
Kolejną bowiem dziedziną okazał się rysunek – jak w przypadku pozostałych i tutaj Beksiński nacechował swoją twórczość abstrakcjonizmem. Równo z rozwojem artysty jego rysunki zaczęły się zmieniać – nabierały one często erotycznego i brutalnego wydźwięku.
Dopiero w 1964 roku Beksiński rozpoczął ten etap swojej działalności artystycznej, dzięki któremu stał się znany i rozpoznawalny – malarstwo. Jego obrazy cechowały się fantastyką, a samych dzieł malarz ten nigdy nie podpisywał wychodząc z założenia, że obserwator zrobi to dużo lepiej, niż on sam.
Beksiński zmarł w 2005 roku w Warszawie – został zamordowany we własnym domu.

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz