Juliusz Kossak – malarz batalistyczny

Kategoria: Malarstwo, Wybitni malarze

Juliusz Kossak - malarz
Juliusz Kossak urodził się w 1824 roku w Nowym Wiśniczu znajdującym się koło Bochni, zmarł w roku 1899 w Krakowie przeżywszy 74 i pół roku życia. Ten polski malarz upodobał sobie szczególnie malarstwo historyczne i batalistyczne, a najbardziej specjalizował się w malowaniu koni. Nazwisko Kossak jest dość popularne w polskiej kulturze – za sprawą malarzy o tym właśnie nazwisku (a także Zofii Kossak-Szczuckiej)
W dzieciństwie Kossak edukował się w szkole Ojców Bazylianów we Lwowie. W swej młodości poddał się on woli swej matki i rozpoczął studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Lwowskim. Mimo iż studia te nie wynikały z jego pasji, a jedynie woli rodzica, ukończył on studia. Równolegle ze studiami pobierał on również naukę malarstwa u pewnego znanego pedagoga lwowskiego, Jana Maszkowskiego.
W 1855 roku, a więc w 31 roku swego życia Juliusz Kossak ożenił się z Zofią Gałczyńską, po czym oboje wyjechali do Paryża. Właśnie w stolicy Francji urodziła się trójka dzieci (zresztą synów) małżeństwa. Ciekawym faktem jest sama kwestia urodzin synów – dwójka z nich, jednocześnie bliźniacy – Tadeusz i Wojtek – urodzili się w sylwestrową noc pomiędzy rokiem 1856 a 1857. Z tego faktu urodzin w ostatni dzień roku, i – co więcej – dokładnie o północy, jeden z nich ma datę narodzin z roku 1856, a drugi z 1857. Trzeci syn, Stefan, przyszedł na świat w 1858 roku.
W 1860 roku Juliusz Kossak otrzymał ciekawą ofertę pracy, jako kierownika działu artystycznego czasopisma „Tygodnik Ilustrowany”, w związku też z czym w 1860 roku powrócił do Warszawy. W kolejnym etapie swojego życia przeniósł się on na krótko do Monachium, po czym ponownie do Krakowa. W Krakowie właśnie dom Kossaka stanowił miejsce spotkań krakowskiego artystycznego światka, do którego zaliczyć można, na przykład, Adama Asnyka, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Witkiewicza (ojca popularnego Witkacego), czy też Józefa Chełmońskiego – jak więc widać było to naprawdę doborowe towarzystwo.
Twórczość Kossaka to najczęściej dużych rozmiarów akwarele o jasnych kolorach. Do najważniejszych dzieł zaliczyć można: „Rycerze przed bitwą”, „Żółte wody”, „Stadnina Kohorta” i wiele innych.

Tagi: , , , , ,

jeden komentarz do “Juliusz Kossak – malarz batalistyczny”

  1. Łukasz Informacja:

    Juliusz Kossak świetny malarz namalował wiele pięknych obrazów, moje ulubione są to: Sobieski pod Wiedniem oraz Bitwa pod Ignacewem.

Dodaj komentarz