Julian Fałat i jego pejzaże

Kategoria: Artyści

Julian FałatJulian Fałat był artystą wybitnie zdolnym – mówi się o nim czasem, jako o osobie pochodzącej ze wsi, która osiągnęła sławę wyłącznie dzięki własnym zdolnościom, bez pomocy rodziny, koneksji rodzinnych, czy stypendiów i innego rodzaju zasiłków finansowych. Urodził się on 30 lipca 1853 roku w miejscowości Tuligłowy (znajdującej się w obecnym województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim). W swej młodości był on dzieckiem dość niepokornym – często uciekał ze szkoły. Gimnazjum ukończył dopiero w Przemyślu, w roku 1869, po czym zapisał się do Akademii Sztuk Pięknych Krakowie.

Nie był on studentem zamożnym, o czym najlepiej świadczy to, iż w związku z niemożnością pozwolenia sobie na zakup kosztownych farb olejnych, zmuszony on był malować za pomocą farb akwarelowych.

Po zakończeniu swych studiów, wyjechał na Ukrainę, gdzie rozpoczął pracę w charakterze rysownika na archeologicznych wykopaliskach, a później w pracowni pewnego architekta w ukraińskiej (obecnie oczywiście) Odessie.

W dalszej części swojego życia udał się na studia do Monachium oraz Zurychu, był jednak zmuszony sytuacją finansową, aby przerwać studia i najpierw na nie zarobić. Gdy to uczynił podjął się pracy technika przy okazji budowy kolei.

Z tych bardziej ciekawszych punktów jego życiorysu dosyć mocno nacechowanego różnego rodzaju zajęciami, wyróżnić należy również i to, że pomiędzy rokiem 1886 a 1895 pracował u cesarza Wilhelma II, na jego dworze w Berlinie. W 1900 roku, mając 47 lat wziął ślub z obywatelką Włoch Marią Luizą Comello Stuckenfeld, z którą miał trójkę dzieci.

Był on częstym gościem w Zakopanem i nie tylko – ogólnie często w górach, co stało się również inspiracją jego twórczości. Fałat malował często pejzaże zimowe, takie jak „Dolina Kościeliska” czy „Poda Nosalem”. Na początku XX wieku wybudował sobie willę w Bystrej pod Bielskiem Białą, gdzie od 1910 roku zamieszkał na stałe (willa stoi tam do dziś, została przemianowana na muzeum jego twórczości; w samej Bystrej jedną z głównych ulic jest właśnie ulica Fałata).

Julian Fałat zmarł 9 lipca 1929 roku właśnie w Bystrej, w wieku 88 lat.

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz