Józef Chełmoński – oryginalna tematyka prac

Kategoria: Artyści, Malarstwo

Józef Marian Chełmoński, ponieważ tak właśnie brzmi pełne imię i nazwisko tego polskiego malarza, urodził się 7 listopada 1849 roku w Boczkach. Podczas swego procesu kształcenia miał on okazję uczęszczać do warszawskiej Klasy Rysunkowej, a w 1875 roku wyjechał do Paryża, gdzie współpracował z czasopismem „Le Monde Illustre”. W tym czasie odbył on również wycieczki zagraniczne na Ukrainą oraz Podole. Dopiero (lub też: już) w wieku czterdziestu lat, w 1889 roku, powrócił do Warszawy, gdzie osiedlił się.
Jego obrazy cechowały się oryginalną tematyką – do najbardziej znanych należą, na przykład, „Babie lato” (ten jest chyba zdecydowanie najbardziej znanym z jego obrazów), ale również „Odlot żurawi”, „Matula są”, czy też „Czwórka w zapasach”. Jego ulubionym rodzajem obrazów, które uwieczniał za pomocą płótna oraz pędzla są te, które stanowią scenki rodzajowe z życia. Ponadto dobrze radził sobie z malowaniem przyrody, a zwłaszcza jednego gatunku zwierzęcia będącego częścią tej przyrody – konia. Portrety tworzył rzadziej.
Ciekawostką z jego życia godną odnotowanie w tym miejscu jest to, że był on uważany za ekscentryka podczas okresu swej nauki – ubierał on na siebie częstokroć czerwone rajtuzy, granatową kurtkę oraz czapkę konduktora kolei Warszawsko-wiedeńskiej.
Józef Chełmoński zmarł 6 kwietnia 1914 roku w Kuklówce Zakrzecznej (jest to wieś znajdująca się w obecnym województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim).
Aby uhonorować w jakiś sposób znanego polskiego malarza podejmowane były różnego rodzaju inicjatywy – jedną z takich jest przyznawana przez oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawszego odznaka krajoznawcza „Przyjaciel Ziemi Chełmońskiego”. Ponadto nazwiskiem Chełmońskiego nazwane zostało Liceum Ogólnokształcące w Łowiczu, a także jedna z ulic znajdująca się w tym mieście. Natomiast w Grodzisku Mazowieckim, we wrześniu 2006 roku odsłonięty został monument Józefa Chełmońskiego, który to monument został wykonany przez znanego krakowskiego artystę i naukowca (Mariana Koniecznego).

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz