Andrzej Desperak – współczesny artysta polski

Kategoria: Artyści, Malarstwo

Andrzej DesperakAndrzej Desperak jest jednym z artystów żyjących w naszych czasach – co więcej, jest on artystą dość młodym, ponieważ ma 50 lat (urodził się 19 października 1958 roku). Studiował on w młodości w Akademii Sztuk Pięknych z siedzibą w Krakowie, jednakże w Katowicach na Wydziale Grafiki. Był on utalentowanym studentem – w 1984 roku otrzymał dyplom z uczelni, a także miał okazję otrzymać stypendium od samego ministra Kultury i Sztuki.

Istotnym wydarzeniem, jak się wydaje, w życiu artysty było otrzymanie przez niego Nagrody Prezydenta Częstochowy w dziedzinie kultury. Ponadto, gdy miał okazję uczestniczyć w pewnym Triennale sztuki, został uhonorowany Nagrodą Honorową, jako krytyk sztuki.

W związku z powyższym, ale nie tylko, zauważyć można, że Desperak związany jest z Częstochową. Był on nawet nauczycielem plastyki I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Częstochowie, natomiast – aby pozostać w dziedzinie edukacji, z tym że tym razem wyższej – od 2002 jest on profesorem nadzwyczajnym na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, a dokładniej mówiąc w Zakładzie Komunikacji Wizualnej przynależącej do Instytutu Plastyki (wcześniej AJD nosiła nazwę Wyższa Szkoła Pedagogiczna). Jako artysta i osoba wrażliwa na obrazy i grafikę, przysłużył się on również dla dobra Akademii – zaprojektował on jej obecne logo. Obecnie również mieszka on w Częstochowie.

Andrzej Desperak jest twórcą takich rysunków, jak na przykład „Przestrzeń mroczna – przestrzeń świetlista” czy grafik z dziedziny komputerowej – „Wielka Jutrznia”. Stał się on także autorem niejednej wystawy – „Duchowość konstrukcji”, „O drodze”, czy też wspomniana już „Wielka Jutrznia”. To jednak nie wszystko – jest on także autorem kilku wystaw indywidualnych, jak na przykład w warszawskiej Zachęcie, w Krypcie Pijarów w Krakowie, czy też Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Katowicach (a więc, w skrócie: Galerii BWA).

W październiku 2008 roku Desperak obchodził swoje 50 urodziny.

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz